Aluminium – Czy jest się czego bać? 0
Aluminium – Czy jest się czego bać?

Czemu nadmiar aluminium jest taki szkodliwy?

szkodliwe aluminium

Tak jak nadmiar promieni UV jest szkodliwy dla skóry i przy długiej ekspozycji może doprowadzić do zmian nowotworowych, tak odkładające się na przestrzeni lat dawki aluminium mogą poważnie uszkodzić nasz system nerwowy. Badania wykazały, że toksyczne metale są odpowiedzialne za choroby mózgu, w którym odkładają się w dużej ilości. Aluminium jest jednym z najgorszych. Jest uważane za jeden z głównych czynników takich chorób układu nerwowego jak Parkinson i Alzheimer. Naukowcy wykryli podczas autopsji duże stężenie aluminium w mózgach osób chorych na Alzheimera. Tak samo dużą zawartość tego pierwiastka znaleziono w guzach (rakach) piersi. Zatem warto dowiedzieć się więcej.

>Przez wieki rośliny i zwierzęta naturalnie nie przyswajały aluminium. Jednakże rosnące zanieczyszczenie powietrza i powszechne wykorzystywanie różnych środków chemicznych znacząco zmienia ten stan. Pod wpływem kwaśnych deszczy  i innych zanieczyszczeń gleby glin, jako bardzo aktywny metal, stworzył nowe, już przyswajalne dla żywych organizmów związki. W ten sposób naukowy badając rośliny odnajdują w nich związki tego metalu. W konsekwencji zwierzęta, będące kolejnym elementem łańcucha pokarmowego przyswajają aluminium wraz ze spożyciem zanieczyszczonych roślin.

Aktualnie koncentracja tego pierwiastka w mięsach niektórych krów może sięgać nawet 1000 części aluminium na milion (jak podają źródła z amerykańskiego rynku).

szkodliwe związki aluminium

Oczywiście nie wszystko jest skażone aluminium. Na przykład Herbata również zawiera śladowe ilości aluminium, lecz jest ono całkowicie nieprzyswajalne, a herbata sama w sobie jest dla nas zdrowa poprzez zawarte w niej przeciwutleniacze. Natomiast cała sytuacja zmienia się po dodaniu cytryny (kwasu). Wtedy aluminium przyjmuje formę przyswajalną reagując z dodanym składnikiem.

czy aluminium szkodzi

W przypadku wszechobecnych puszek aluminiowych zagrożenie nie jest tak wielkie jakby się  wydawało, niemniej jednak jest zależne od tego co w tej puszce się znajduje. I tak na przykład napój który podbił prawie cały świat- Coca Cola zawiera kwas fosforowy. Co się dzieje dalej,  któż to wie?

zdrowe kosmetyki

Warto się również zastanowić nad używanymi na co dzień kosmetykami, a wśród nich sztucznymi dezodorantami, w których składzie można znaleźć nie tylko aluminium, lecz jeszcze więcej niespodzianek. W sieci jest wiele artykułów na temat negatywnego wpływu dezodorantów. Mona poczytać.

Warto przekonać się do używania naturalnych kosmetyków, które są coraz szerzej dostępne w sklepach dla wegan i wegetarian. Znajdziecie je także w Naturalnej Spiżarni w zakładce kosmetyki ekologiczne i wegańskie.

Jak widzimy, aluminium jest bardzo groźną substancją przed którą trzeba się zabezpieczać (nie dodając do herbaty cytryny, nie piekąc nic w folii aluminiowej). Ważne jest to, co jemy oraz w jaki sposób przyrządzamy nasze jedzenie tak, aby było jak najczystsze i najzdrowsze. Zmieniają się regulacja prawne i warto czytać etykiety produktów. Oczywiście najzdrowiej i najlepiej jest kupować w sprawdzonych sklepach ze zdrową żywnością.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl